COM_CONTENT_CATEGORY
COM_CONTENT_ARTICLE_HITS

امام جمعه بیرجند:
شورای نگهبان در انتخاب افراد معتدل عمل کرده است/ لزوم پايبندي کاندیدها به اخلاق

 

حجت الاسلام علی رضایی امروز (1 اردیبهشت) در خطبه های نماز جمعه اظهار داشت: به دستورات حضرت حق عمل کنیم و برای ترک منویات دنیوی تلاش داشته باشیم.


وی به شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: امام موسی کاظم (علیه السلام) فرمودند که ای مردم تقوای الهی پیشه کنید و حق بگویید.


امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه انسان نباید ظاهرگرا باشد، افزود: در راستای حق حرکت کنید و با حق و حقیقت همراه باشید چرا که خداوند متعال ما را بر محور حق قرار داده است.


حجت الاسلام رضایی با تاکید بر اخلاق بیان کرد: اخلاق باید از اعماق جان انسان و اندیشه او نشات بگیرد؛ باید محبت پشت اخلاق وجود داشته باشد که محبت نتیجه دانش است و اخلاق صورت باطنی انسان را نشان می دهد و رشد آن سبب محبت باطنی به مخلوقات الهی می شود.


وی با اشاره به اینکه انسان نباید برده دیگران باشد، ادامه داد: خداوند متعال انسان را آزاد آفریده است، بايد با خدا با شناخت ارتباط برقرار کنیم و با اخلاق کسی است که خداشناس باشد.


امام جمعه بیرجند با بیان اینکه عده ای از ترس جهنم به عبادت خداوند متعال می پردازند، گفت: این گونه عبادت، عبادت بردگان است و برای انسان هیچ فایده ای ندارد و در عبادت آزادگان هیچ گونه ترس و طمعی ندارد.


حجت الاسلام رضایی با تاکید بر اینکه دو عامل ذلت انسان ترس و طمع است، اظهار داشت: اخلاق موقعی خوب است که همراه با طمع نباشد؛ نباید بگذاریم که طمع در دل ما نفوذ کند و کسی که طمع را از دل خود پاک نکند باعث ذلیل شدن خود شده است.


وی با اشاره به اینکه انسان آزاده در مقابل مشکلات صبور است، ادامه داد: همانطور که ورزش برای بدن انسان یک نوع غذا محسوب می شود مشکلات نیز غذای روح انسان است و سبب رشد آن می شود.


امام جمعه بیرجند با توجه به اینکه پنج خصلت سبب ارزشمند شدن انسان است، افزود: این پنج خصلت شامل وفاداری، دوراندیشی، اهل حیا بودن، حسن خلق و آزاده بودن است.


حجت الاسلام رضایی با بیان اینکه جامعه ای که تهی از آزادگی باشد هیچ چیز ندارد، تصریح کرد: اگر آزادگی وجود داشته باشد شخصیت و اخلاق هم معنادار می شود و اگر شرط آزادگی را رعایت نکنیم به همان دوران قبل از انقلاب باز خواهیم گشت.


وی با تاکید بر اینکه 300 میلیون انسان در جهان افسرده هستند، گفت: در ایران حدود 6 میلیون نفر بر اساس آمار دچار افسردگی هستند علتش این است که با یکدیگر کمتر حرف می زنیم و طبق آمار پدران و مادران تنها 16 دقیقه در شبانه روز با فرزندان خود صحبت می کنند.


امام جمعه بیرجند در ادامه اظهار داشت: اکنون مشاهده می کنید که همسران نیز با یکدیکر کمتر حرف می زنند و این عامل می تواند باعث ایجاد اختلاف در بین خانواده ها شود؛ با یکدیگر صحبت کنید و تفاوت ها را با حرف زدن از بین ببرید.


حجت الاسلام رضایی به حدیثی از امام موسی کاظم (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: امام موسی کاظم (علیه السلام)فرمودند که برای داشتن خیر دنیا و آخرت به خدا حسن ظن داشته باشید و امیدتان به خداوند متعال باشد.


وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود، ادامه داد: مسئولین باید مدیریتی ولایی در راستای فرهنگ داشته باشند و از ابزارهای فرهنگی در جهت این انقلاب فرهنگی استفاده کنند.


امام جمعه بیرجند با اشاره به مبعث پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله) گفت: پیامبر اکرم (صلي الله عليه و آله) مبعوث شدند تا انسان را به میثاق فطری باز گردانند و به تعبیر مقام معظم رهبری هدف اجتماعی بعثت، هدایت اجتماعی است.


حجت الاسلام رضایی به دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: شورای نگهبان با قاطعیت و مدیریت افراد خبره ای را تایید صلاحیت کرده است و افرادی که تایید صلاحیت نشدند در بخش های دیگر به خدمت و فعالیت بپردازند.


وی در ادامه بیان کرد: شورای نگهبان در انتخاب افراد معتدل عمل کرده است و از هر گروهی یک نفر به عنوان کاندیدا تایید صلاحیت شدند و بنا نیست که در تایید صلاحیت افراد سلیقه ما به کار گرفته شود.


امام جمعه بیرجند با تاکید بر اینکه کاندیدهای تایید صلاحیت شده اخلاق را رعایت کنند، ادامه داد: تبلیغات سالم داشته باشند و وعده های دروغین به مردم ندهند و نسبت به ارزش های اصلی نظام بی توجهی نکنند و اصول گرای اصلاح طلب و اصلاح طلب اصول گرا باشند.


حجت الاسلام رضایی در پایان با تاکید بر اینکه مردم و مسئولین تلاش کنند تا خراسان جنوبی را به بهترین نحو ممکن بسازیم، خاطرنشان کرد: تلاش کنیم تا تولید و سرمایه گذاری در استان رواج پیدا کند.

 

 

 

دانلود خطبه اول

 

دانلود خطبه دوم